W życiu przechodzimy wiele końców – koniec związku, przyjaźni, pracy, czy innych ważnych etapów życia.
Często są to momenty, w których czujemy niepokój, lęk, smutek, czasem rozpacz, tracimy poczucie stabilizacji.
Ja lubię szukać możliwości i szans na lepsze. Dlatego dziś opowiem Ci krótko o tym, jak z perspektywy psychologii, każdy koniec może być postrzegany jako początek nowych możliwości…
To, od czego warto zacząć, to przede wszystkim zrozumieć, że ludzki umysł ma zdolność do adaptacji i przystosowywania się do zmian. W momencie, gdy coś kończy się lub traci swoją istotność, nasze umysły automatycznie zaczynają szukać nowych sposobów radzenia sobie i adaptacji do nowej sytuacji. To jest naturalna reakcja psychologiczna, znana jako zdolność do rezyliencji .
Tak! Jesteśmy zdolni do przekształcania nawet najtrudniejszych sytuacji w okazje do wzrostu i rozwoju. Pamiętaj o tym zawsze w sytuacjach dla Ciebie kryzysowych!
Mnie ta myśl zawsze bardzo wspiera.
Skoro już mówimy o kryzysach to w psychologii rozwoju, istnieje pojęcie kryzysów rozwojowych. Opisują one okresy przejściowe, w których musimy zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i przystosować się do zmiany. Wszyscy je przechodzimy w różnych etapach życia. Jest to na przykład kryzys tożsamości w wieku nastoletnim, kryzys wieku średniego, o którym na pewno słyszałaś/eś, kryzys związany z zostaniem rodzicem, rozwodem itd.
Jestem pewna, że Ty, podobnie jak ja, masz kilka takich kryzysów za sobą. Są one integralną częścią życia każdego z nas. Mogą być dla nas trudne i bolesne, jednocześnie stanowią one szansę na wzrost osobisty i samorealizację. Przezwyciężenie tych kryzysów może prowadzić do większej samoświadomości, zrozumienia własnych potrzeb i wartości oraz lepszego funkcjonowania w relacjach z innymi.
Tylko jak emocje związane z kryzysem lub końcem czegoś ważnego zamienić w rozwój i nowy początek?
Przede wszystkim odwołaj sie do swojego doświadczenia. Spójrz na swoje życie i przypomnij sobie ile Ty wzięłaś/ wziąłeś dla siebie dobrych wniosków lub pozytywnych zmian z różnych trudnych sytuacji, których doswiadczałaś/eś.
Ważne, żeby o tym pamietać!
Świadomie szukaj tego co dobrego dała/ może dać Ci ta zmiana lub kryzys.
Akceptuj wszystkie swoje emocje, bez wyjątku. Udawanie, że się nie boisz lub smucisz może wzmocnić te uczucia. Wszystko co czujesz jest ok. Naprawdę jest ok
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia to zachęcam Cię do wizyty u psychoterapeuty. Znajdź swojego terapeutę, który wesprze Cię w przejściu żałoby po zakończonym etapie Twojego życia i odnalezieniu nowego, dobrego początku…
Ściskam
Ewa
Najnowsze komentarze