STOP! ⛔️

NIE! ⛔️

NIE ZGADZAM SIĘ! ⛔️

Czasem trudno nam mówić te słowa. Asertywność jest trudna. Stawianie granic jest trudne. Niekiedy bardzo, Bywa, że szczególnie trudne jest stawianie granic najbliższym osobom. Jest to jednak ważne dla utrzymania dobrych relacji i ochrony swojego komfortu emocjonalnego. Granice mają też duży wpływ na to jak my sami siebie postrzegamy.

Jak, więc możesz wzmocnić się w obszarze stawiania granic?

1️⃣. Uświadom sobie Twoje potrzeby.

Zanim zaczniesz stawiać granice, ważne jest, abyś zrozumiał/a swoje własne potrzeby. Zastanów się, co dla Ciebie jest ważne, czego oczekujesz od innych osób i jakie zachowania nie są dla Ciebie akceptowalne. Rozpoznanie swoich potrzeb jest kluczowe, abyś mógł/mogła komunikować się jasno i stanowczo.

To może być najtrudniejszy proces, który wymaga czasu i dużej uważności na siebie. Szczególnie w sytuacji gdy przez większość życia zaspakajałeś/aś potrzeby innych zapominając o sobie, gdy ktoś w jakiś sposób karał Cię lub wykluczał gdy nie spełniałeś/aś jego oczekiwań. Również wtedy gdy „inni” wiedzieli lepiej co powinieneś/ powinnaś w danej sytuacji zrobić, gdy mówili jak masz żyć i co wybierać.

Możesz zadawać sobie pytania:

✅️ „czego JA chcę?”,

✅️ „czego JA potrzebuję?”

i jeśli na początku nie będziesz znał/a na te pytania odpowiedzi to nie szkodzi. Daj sobie czas i dużo uważności, a odpowiedzi się pojawią.

2️⃣. Bądź konkretny/a w komunikacji.

Wyrażaj swoje potrzeby i oczekiwania w sposób jasny. Unikaj podwójnego przekazu. Powiedz otwarcie, co czujesz i czego oczekujesz. Komunikowanie wprost najlepiej zacząć od sytuacji, które są dla nas neutalne i nie generują emocji.

3️⃣. Słuchaj siebie.

Jeśli coś Cię niepokoi lub czujesz się niekomfortowo w pewnej sytuacji lub w relacji z daną osobą, zaufaj sobie. Nie ignoruj sygnałów ostrzegawczych, nie racjonalizuj, nie usprawiedliwiaj. Gestalt nauczył mnie ufać swoim odczuciom, również z ciała. Na przykład spięty brzuch, plecy, czy gardło, nagły ból głowy albo mdłości. To są ważne sygnały, które pokazują, że coś jest nie tak – ufaj tym sygnałom i ufaj sobie. Jeśli coś nie wydaje się niewłaściwe to zawsze masz prawo powiedzieć „nie”.

4️⃣. Szukaj wsparcia.

Jeśli czujesz, że masz trudności w stawianiu granic, na przykład najbliższym osobom, możesz też poszukać wsparcia w postaci psychoterapeuty, grupy wsparcia, które mogą pomóc. Wsparcie z zewnątrz może być bardzo pomocne w budowaniu zdrowych relacji i wzmocnieniu Twojej pewności siebie.

5️⃣. Pamiętaj zawsze, że TWOJE UCZUCIA I EMOCJE MAJĄ OGROMNE ZNACZENIE.❤️

Ściskam

Ewa