Poza psychoterapią mam jeszcze jedną miłość zawodową – szkolenia. Jestem związana z biznesem od prawie 20 lat. Coraz częściej podczas rozmów z uczestnikami szkoleń, dyrektorami i prezesami pojawia się temat wypalenia zawodowego, którego doświadczają oni lub ktoś im bliski.

Wypalenie zawodowe to zjawisko, które dotyka coraz większą liczbę osób. Stan ten jest wynikiem chronicznego stresu związanego z pracą, który może prowadzić do fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania.

Osoby, które doświadczyły wypalenia zawodowego wymieniają kilka najczęściej spotykanych przyczyn wypalenia. Są to:

❌️ nadmierna ilość obowiązków

❌️ poczucie odpowiedzialności za wiele obszarów

❌️ presja czasowa

❌️ brak wsparcia ze strony współpracowników i przełożonych

❌️ brak nawet minimalnej kontroli i wpływu na pracę

❌️ nieodpowiedni dobór zawodu lub brak zainteresowania pracą.

Po czym możemy poznać, że dzieje się coś niepokojącego, czyli jakie są najczęstsze objawy wypalenia zawodowego?

❗️stałe uczucie zmęczenia, nawet po odpoczynku

❗️ utrata chęci do wykonywania obowiązków zawodowych, nawet jeśli do tej pory lubiliśmy swoje zawodowe obowiązki

❗️ zanik zainteresowania relacjami zawodowymi i izolacja społeczna

❗️szybka irytacja i agresja

❗️smutek i poczucie braku satysfakcji

❗️lęk przed pracą i myśli, że nie poradzę sobie ze swoimi obowiązkami

Teraz najważniejsze.

Jak możesz zadbać o siebie jeśli czujesz, że wypalenie zawodowe może dotyczyć właśnie Ciebie?

✅️ to co najważniejsze to zadbanie o równowagę między pracą, a życiem prywatnym. Znajdź czas dla siebie, bliskich, swoich przyjemności, czas na odpoczynek.

✅️ zostawiaj pracę w pracy. Wiem, że brzmi dziwnie, jednak dużo osób pracuje wieczorami, albo w dni wolne np: odpowiada na maile, przygotowuje zestawienia itd. Mówią, że robią to w domu, bo na przykład przed snem mają już spokój i ciszę. Efekt jest jednak taki, że nie odpoczywają. Dlatego tak ważne jest pracować w określonych godzinach. Nawet jeśli prowadzisz swoją firmę to określ sobie czas, w którym pracujesz i trzymaj się tego konsekwentnie.

✅️ poznaj i wypracuj własne skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem. Może to być na przykład regularna aktywność fizyczna, ćwiczenia oddechowe czy inne. Ty sam/sama wiesz najlepiej co pozwala się odpocząć, zrelaksować i złapać dystans.

✅️ sięgaj po wsparcie i obecność najbliższych. Czasem rozmowa i przytulenie może być tym, czego potrzebujesz, co przyniesie ulgę.

✅️ jeśli czujesz, że sam/a już nie poradzisz sobie z napięciem to poszukaj specjalisty, który Ci pomoże. Uwierz mi – w takiej sytuacji jak Ty jest bardzo wiele osób.

Jestem szczęśliwa, że wypalenie zawodowe już nie jest tematem tabu, że jest coraz większa świadomość i otwartość, żeby mówić o nim wprost. Dzięki temu osoby, które przeżywają wypalenie mogą szybciej to zauważyć i sięgnąć po pomóc.

Dużo uważności na siebie nam wszystkim życzę.

Ściskam

Ewa ❤️